24.09.2022 - Denizli Şehir Portalı & Denizli Firma Rehberi
Denizli'de Ne Var?

RAMAZAN AYINDA DİYET YAPILIR MI ?

Ramazanın gelmesi ile en çok konuşulan konulardan biri de kilo yönetimi oluyor. Kimileri bu
dönemde kilo alırken kimileri de kilo veriyor. Peki siz hangi gruptasınız ? ☺

RAMAZAN AYINDA DİYET YAPILIR MI ?

Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeyenler, az ve sık beslenmeyenler bu ayı kilo alarak bitirirler. Ramazan ayında kilo vermek için size 5 öneri hazırladım.

Ramazanda Kilo Vermek İçin 5 Öneri
Öğün atlama
Evett mutlaka sahur yapalım. Sahura kalkmadığımızda kan şekerinin düşüşü günün erken saatlerinde başlar ve daha düşük değerlere ulaşır. Belki sen de uykumdan uyanamam deyip sahura kalkmadan oruç tutanlardan olabilirsin ama benim tavsiyem kesinlikle Ramazan’da da düzenli öğün! Bu dönemde sahura kalkmamak, iftardan sonra hiçbir şey yememek yetersiz beslenmene yol açar. Bunun sonucunda metabolizma hızın iyice yavaşlar ve bu durum kilo almana neden olabilir. Bu nedenle öğünlerini iftar, sahur ve iftardan sonra bir küçük ara öğün şeklinde planlamak kilo vermene yardımcı olacaktır.
İftardan sonra hafif bir yürüyüşe çık
Gün içinde susamamak için hareketini kısıtlıyor olabilirsin bu çok normal ama iftardan sonra bunu telafi edebilirsin. İftardan 1-2 saat sonra yaptığın yürüyüş ya da hafif bir egzersiz hem sindirimine hem de metabolizmanın hızlanmasına ve kilo vermene yardımcı olacak.
Su ihtiyacını karşılamayı unutma
Gün boyunca susuz kaldığın için iftar ve sahur arasında ihtiyacın olan su miktarını mutlaka tüket. Yetişkin bir insanın günde en az 1,5-2 litre su tüketmesi gerekir. Unutma su içmeden sağlıklı kilo veremezsin!
Tatlı ihtiyacını sağlıklı tercihlerle yap
Gün boyunca aç kaldığın için kan şekerinin düşmesi ve tatlı ihtiyacının artması çok normal. İşte tam da bu noktada iradeni kullanıp sağlıklı tercihler yapmalısın. Örneğin şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar, dondurma veya meyveli bir tatlı seçebilirsin. Tatlı tüketimini haftada 1-2 ile sınırlamanı öneririm. Diğer günlerde lif alımına katkı sağlamak için taze meyveler tüketelim.
Yavaş ye ve iyice çiğne!
İftar vakti geldiğinde masadaki her şeyi tüketmek için sabırsızlanıyoruz. Ama hızlı yemek yemek hem sindirim sorunlarına sebep olur hem de tokluk hissini daha geç hissetmene. Ayrıca ani mide gerginliği hem tansiyon yükselmesine hem de insülin gibi kan şekerini dengeleyen hormonların hızlı salgılanmasına yol açar. İftara su, çorba, hurma, zeytin ile başlayalım daha sonra 10-15 dakikalık bir mola vermek, yavaş yemek ve iyi çiğnemek sindiriminin daha rahat olmasına ve ihtiyacın kadar yemene yardımcı olacak!
Hayırlı Ramazanlar dilerim ☺

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
× Bize Ulaşın