24.07.2021 - Denizli Şehir Portalı & Denizli Firma Rehberi
Denizli'de Ne Var?

Gireniz Havzası’nın En Görkemli Kanyonu: Olukbaşı Kanyonu

Gireniz Havzası’nın En Görkemli Kanyonu: Olukbaşı Kanyonu

Dalaman Çayı’nın hayat verdiği Gireniz Havzası’nda yer alan 5 büyük kanyondan biri olan Olukbaşı Kanyonu, büyüklüğü ve bozulmamış doğallığı ile göz kamaştırır. ‘Kanyonlar diyarı’ olarak nitelendirilen Acıpayam’ın en zor ulaşılan kanyonu olan Olukbaşı Kanyonu, doğaseverler ve sporcular tarafından henüz yeni yeni keşfedilmektedir. Acıpayam’a bağlı Olukbaşı Köyü’nün sırtlarında yer alan kanyon, derin bir vadi içinden devam ederek, Acıpayam ile Tavas sınırını oluşturan Bozdağ’ın doğu yamacına ulaşır.

Doğal Yapısı ile İlgi Çeken Doğal Güzellik

Su kaynağını Bozdağ’ın eriyen karlarından toplayan Olukbaşı Kanyonu, yüksekliği yer yer 50 metreyi bulan derin yarları ile ürkütücü olduğu kadar çekici bir görünüme de sahiptir. Kanyon, özellikle bahar aylarında 150 santimetreye ulaşan debisi ile kısa mesafeli rafting için 1 kilometrelik bir parkura sahiptir. Suyun debisi, yaz ve kış aylarında ortalama 50 santimetre civarına seyretmektedir. Olukbaşı Kanyonu, 30 metre yükseklikten dökülen şelalesiyle de tüm misafirlerine görsel bir şölen sunar.

Laodikya Gezi ve Doğa Yürüyüş Grubu’nun gerçekleştirdiği Acıpayam, Olukbaşı köyünden başlayıp Geran mevkii, Kanyon başı (Çatak kanyonu) tarafından Benlik köyüne uzanan bir yürüyüşten kareler için tıklayınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
×

Powered by WhatsApp Chat

× Destek