24.02.2024 - Denizli Şehir Portalı & Denizli Firma Rehberi
Denizli'de Ne Var?

ÇILBIR

ÇILBIR

Çılbır, çiğ yumurtanın kaynayan suya kırılıp pişirilmesiyle hazırlanan bir tür yemektir, basit bir biçimde kabuksuz haşlanmış yumurta olarak tanımlanabilir. Peki, yağsız pişmesi nedeniyle diyet tariflerinin de vazgeçilmezlerinden biri olan, çılbır olarak da bilinen yumurtaya ne ad verilir?

Çılbır olarak da bilinen yağsız pişmesi nedeniyle diyet tariflerinin de vazgeçilmezlerinden biri olan yumurtaya poşe yumurta denir. Poşe etme tekniği yumurtanın yanı sıra balıklar, beyaz etler, tavuk göğsü eti ve dağılma ihtimali kolay olan sebze yemekleri için de kullanılır. Poşe tekniğinin en yaygın örneği yumurta pişirme yöntemlerinden biri olan çılbır yumurtadır.

POŞE YUMURTA NASIL YAPILIR?
4-6 Kişilik – Hazırlama Süresi: 15 dakika
5 Adet Yumurta
1 Kase Ezilmiş Süzme Yoğurt
2 Çorba Kaşığı Kızartılmış Kaymak Yağı
Su
Tuz

YAPILIŞI
Yumurtalar, bozuk çıkma durumuna karşı başka bir kaba dağıtmadan kırılır. Küçük bir tavaya su konur ve yeterli miktarda tuz ekilerek kaynatılır. Kaynayan suya yumurtalar katılarak pişirilir, yoğurdun kesilmemesi için biraz soğutulur. Bir tabak içerisine dizilen pişmiş yumurtaların üzerine ezilmiş süzme yoğurt dökülüp, kızartılmış kaymak yağıyla süslenerek servis yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
× Bize Ulaşın