20.05.2024 - Denizli Şehir Portalı & Denizli Firma Rehberi
Denizli'de Ne Var?

BİNLERCE DENİZLİLİ ŞEB-İ ARUS’A AKIN ETTİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi Mevlana Celaleddin Rumi’nin Hakk’a vuslatının 745. yıldönümü nedeniyle anma programıdüzenledi. Işık ve görsel sunumlarla unutulmaz anların yaşandığı Şeb-i Arus’a binlerce vatandaş akın etti.

BİNLERCE DENİZLİLİ ŞEB-İ ARUS’A AKIN ETTİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi, tasavvufun en büyük alimi olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin Hakk’a vuslatının 745. yıl dönümünde Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Spor Salonu’nda anma programı düzenledi. Işık ve görsel sunumlarla unutulmaz anların yaşandığı gecede, Selim Öztaş yönetimindeki Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuarı, Türk Tasavvuf Müziği konseri ile en güzel ilahi ve kasideleri seslendirdi. Lokman Kuzdere, Mevlana şiirleriyle geceye renk katarken, sema ekibi ise Ayin-i Şerif’ icra etti. Işık ve görsel sunumlarla unutulmaz anların yaşandığı gecede, güftesi Mevlana Celaleddin Rumi’nin kendine ait olan eseri “Karcığar Ayin-i Şerifi” gerçekleştirildi.

“Dünya kalacağımız yer değil, geçmekte olduğumuz yer”

Denizli Büyükşehir Belediye BaşkanıOsman Zolan, salonu dolduran Denizlilere teşekkür ederek, “Bugün Mevlana Celaleddin Hazretlerini vuslatının 745. yılında hep beraber anıyoruz. Onun bırakmış olduğu güzellikler ve değerleri hep beraber yaşamak ve inşallah o düğün gecesi diye bahsettiği Şeb-i Arus’u böyle anlamlı bir şekilde burada yaşamak için hep bir araya gelmiş bulunmaktayız” dedi. Mevlana’nın öğretilerinin sadece bu dünyada mutluluk veren değil, aynı zamanda asli olan ebedi hayatın güzelliklerini de ifade ettiğini söyleyen Başkan Osman Zolan, “Dünya kalacağımız yer değil, geçmekte olduğumuz yer. Esas baki olan Allah’a kavuşmaktır. Ebedi dünya orasıdır. İşte ölüm, aslında dünyadan ayrılış, hayatın sonu değil gerçek hayatın başlangıcı. O, en çok sevdiğimizeve bizi var eden, bugün burada olmamızı sağlayan Allah’ımıza kavuşma günü olarak ölümü tanımlamış. Ölüm aslında düğün günü, Şeb-i Arus’tur” diye konuştu.

 “Bizi bu güzelliklerden koparmasın”

Başkan Osman Zolan sözlerini şöyle sürdürdü; “Gönüller kırmadan gidecek olduğumuz yeri hiçbir zaman unutmadan bu dünyadaki görevlerimizi en iyi şekilde ifa etmemiz gerekiyor. Allah’ım inşallah bizi onlardan eylesin.  Bugün bu geceyi bu güzelliği bize yaşattığı için Allah’ım, Mevlana Hazretlerini inşallah ruhunu şad eylesin, bizleri hep beraber cennetinde kavuştursun. Bugün burada bu programın hazırlanmasında emek veren herkese huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Bu anlayışla, değerlerimize, güzelliklerimize sahip çıkıp, varlık sebebimizin ne olduğunu hiçbir zaman unutmadan,Allah’ım yürüyüşümüzü devam ettirsin. Bizi bu güzelliklerden koparmasın” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
× Bize Ulaşın